Jak skutecznie tworzyć postanowienia noworoczne? Cele na 2025. Okulary blokujące niebieskie światło HolaGlasses
Jak skutecznie tworzyć cele na nowy rok?
Od wielu lat, tworząc listę swoich celów, dbam o to, aby były to takie cele, które będę mogła zrealizować pamiętając o tym, jakie mam zasoby i możliwości.
Ważne, aby cele, były konkretne (specific), mierzalne (measurable), osiągalne (archievable), realistyczne (relevant) i ograniczone w czasie (time-bound). Kierując się tymi zasadami, o wiele łatwiej zrealizować swoje postanowienia.
Przede wszystkim warto zadbać o to, aby cel nie był zbyt wygórowany, jeśli dopiero zaczynamy, a realistyczny, dopasowany do naszych możliwości. Warto rozbić go na mniejsze etapy, co sprawi, że cel będzie mierzalny i będziemy mogli śledzić nasze postępy oraz krok po kroku je realizować, dając sobie konkretny czas na ich realizację (np. rok, dwa razy w tygodniu po godzinie).
Bardzo ważne jest, aby cel był konkretny, koniec z celami typu: schudnę, poćwiczę, zmienię styl. Taki cel jest zbyt rozległy i niekonkretny: kiedy będziesz wiedzieć, że w pełni go zrealizowałaś? Ile schudniesz? A może lepiej zmienić to za zdrowe odżywianie, niejedzenie słodyczy w tygodniu, a tylko w weekendy albo trening 3 razy w tygodniu po pół godziny?
Tak samo z pozostałymi celami. Jeśli je sprecyzujesz
i rozbijesz na mniejsze, będziesz wiedziała, co masz konkretnie robić, będziesz
mogła je monitorować i sprawdzać, czy posuwasz się do przodu. Niejednokrotnie sprecyzowanie celów i
tworzenie ich zgodnie z zasadą SMART pomogło mi w ich realizacji a przy tym
dało dużo satysfakcji.
Co zatem jest na mojej liście celów na najbliższy rok? Co będę stopniowo realizować? Poniżej lista moich celów, które tak sformułowałam, że spokojnie możesz z nich skorzystać! Występują bardziej ogólnikowo, abyś mógł dostosować je do siebie, ale oczywiście przy ich tworzeniu, warto zastosować powyższą zasadę SMART. Zobacz listę moich 5 najważniejszych celów na 2025 rok!
Jakie cele na 2025 rok?
1. Nauka czegoś nowego
Żeby nie stać w miejscu trzeba się rozwijać. Od lat w swoich postanowieniach na Nowy Rok zawieram punkt, który pozwoli mi czegoś się nauczyć, coś poznać, z czym nie miałam do czynienia czy nie znałam. Nauka czegoś nowego pobudzi szare komórki, rozwinie nas a także da satysfakcję i może także nam pomóc w życiu.
Myślę, że każdy tutaj może wpisać coś innego i pomysłów jest całe mnóstwo (np. nauka języka, prawo jazdy czy nowe danie). Ogrom inspiracji i 50 pomysłów na kreatywne hobby znajdziecie w osobnym wpisie na moim blogu - od scrapbookingu, przez makramy i malowanie po numerach na projektowaniu wnętrz czy mapie marzeń skończywszy.
Ja w tym roku chcę nauczyć się ładnie pisać i choć brzmi to banalnie to jest to coś, na czym mi zależy - chcę poprawić swój charakter pisma a może i go zmienić - o czym dowiedziałam się z bloga pewnej dziewczyny. I nie mówię tu tylko o handletteringu jako sztuce pisania np. na zaproszeniach czy kartkach okolicznościowych ale również chcę pisać ładniej na co dzień.
2. Chcę zadbać o sen
Sen ma ogromne znaczenie i sama przekonałam się o tym na własnej skórze zwłaszcza po urodzeniu dziecka, gdzie był on zakłócony, ciągle przerywany i w konsekwencji krótki. I w tym roku chcę o niego bardziej zadbać.
Przede wszystkim zauważyłam, że chodzenie spać po 23-ej nikomu nie służy. Najlepszy czas na zasypianie to mniej więcej tuż po 22. Wtedy gdy wstaję o 5 czy 6 jestem zdecydowanie bardziej wypoczęta niż 2-3 godziny później. Melatonina to hormon, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie rytmu dobowego, to hormon snu, który usprawnia zasypianie i dba o sen. Początek jej produkcji przypada właśnie między 21 a 22 zatem jest to odpowiedni czas na zasypianie.
Sen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia, od razu lepiej funkcjonujemy w ciągu dnia, gdy mamy za sobą przespaną noc. Chcąc wspomagać prawidłowy sen warto kłaść się o odpowiedniej porze, ale także zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, o wyciszenie się, zamiast pobudzanie (czy to używkami czy np. telefonem) i wiele innych aspektów, które wspomagają prawidłowy sen.
Chcę także wprowadzić do regularnego użytkowania okulary blokujące niebieskie światło. O tym, dlaczego warto je mieć, kiedy po nie sięgam i jak zaczęła się moja przygoda z nimi, opowiem w dalszej części wpisu.
Okulary blokujące światło niebieskie
Często mam sporo dodatkowej pracy – zarówno na komputerze jak i zwyczajnej, przy biurku. Nie zawsze jestem w stanie uporać się ze wszystkim w ciągu dnia oraz lubię pracować w ciszy, gdy wszyscy śpią, dlatego zdarza się, że pracuję wieczorami.
Gdy dowiedziałam się o okularach blokujących niebieskie światło, pomyślałam, że jest to gadżet dla mnie. Lubię nowości i nowinki na rynku, dlatego tym bardziej mnie to zaciekawiło. Jednak, gdy sprawdziłam cenę tych polecanych okularów, mój zapał nieco opadł i odłożyłam zakup. Kilka miesięcy później napisała do mnie marka, która takie okulary posiada w swoim asortymencie – uznałam to za dobry moment na wypróbowanie ich.
HolaNight to okulary blokujące światło niebieskie HolaGlasses przeznaczone do wieczornego użytku. Przyznam, że zaskoczył mnie ich design – wyglądają naprawdę estetycznie. Lekkie, wygodne oprawki pozwalają na długie i komfortowe noszenie. Okulary te blokują ponad 97,3% światła niebieskiego. Nie są to okulary korekcyjne, a okulary zerówki. Ich design umożliwia noszenie ich zarówno przez kobiety jak i mężczyzn.
Okulary mają specjalne szkła, przez które widzimy świat w żółtych barwach (:. Początkowo, nie mogłam się przyzwyczaić – jednak jak ze wszystkim, czas odgrywa tutaj dużą rolę. Po kilku razach noszenia, już przywykłam do tego i nie zwracałam na to uwagi. Podobnie było z trybem czytania w telefonie – od ponad roku mam go włączonego przez połowę doby i również moje oczy stopniowo się do tego przyzwyczajały, aż w końcu nie jest to dla mnie problemem.
Jak działają okulary blokujące niebieskie światło?
Być może zastanawiasz się, jak działają takie okulary? Już spieszę z wyjaśnieniem. Takie okulary blokują światło niebieskie. Po co jednak mają je blokować? Otóż takie światło informuje nasz mózg, że jeszcze nie pora na sen – wtedy też produkcja melatoniny zostaje ograniczona.
Wspomniana melatonina produkowana jest, gdy robi się ciemno. Ona odpowiada za uczucie senności, wpływa na jakość snu a co za tym idzie na nasz poziom energii w ciągu dnia i samopoczucie. I tak spędzając czas wieczorem przy komputerze wysyłamy informację do mózgu, że jeszcze nie czas na sen i ograniczamy jej produkowanie. Jesteśmy pobudzeni, pozornie nie czujemy zmęczenia, a w konsekwencji nie wysypiamy się, rano nie możemy wstać z łóżka a nasz sen jest płytki lub przerywany.
Poza tym, melatonina poprawia także kondycję naszych oczu i uznawana jest za silny antyoksydant. Zatem jak widzisz, melatonina jest niezwykle ważnym hormonem i nie warto zakłócać jej produkcji.
Okulary to oczywiście jedna z opcji – jednak moim zdaniem, jeśli coś może pomóc to warto sięgać po takie rozwiązania. Higiena snu to dla mnie także odpowiedni relaks zanim to nastąpi: na przykład wyciszenie się, kąpiel, książka zamiast telefonu, miłą rozmowa, leżenie na macie do akupresury oraz zmiana pewnych nawyków. To wszystko składa się na jakość snu i życia. Do takiego pakietu dołączyłam także okulary blokujące światło niebieskie.
Zakładam je na 2-3 godziny przed snem – normalnie w nich chodzę po domu i nie przeszkadzają mi. Wprowadzam je sobie stopniowo, kształtując nowy nawyk tak, aby z czasem już nie musieć sobie o nich przypominać a robić to automatycznie. Przemawiają do mnie zalety noszenia takich okularów, czyli przede wszystkim poprawa jakości snu, redukcja bólu głowy, ochrona wzroku i zmniejszenie ich zmęczenia oraz lepszy komfort pracy przed ekranem.
Kiedy i gdzie używać okularów blokujących światło?
- Wieczorne przygotowania do snu
To najczęściej wybierana opcja przeze mnie. Tak jak wspomniałam zakładam je kilka godzin przed snem oraz w łóżku, gdy korzystam z telefonu, choć staram się to coraz bardziej ograniczać.
- Praca wieczorami
To również opcja dla mnie – gdy pracuję wieczorem, zakładam je, aby blokować światło niebieskie i zmniejszyć zmęczenie oczu i wesprzeć produkcję melatoniny. Często długa praca przed ekranem powodowała, że szczypały mnie oczy i czułam duże zmęczenie – okulary pomogły mi to zredukować, choć oczywiście warto także zachować umiar, jeśli chodzi o pracę wieczorną przed laptopem. Warto wprowadzić nawyk nie siedzenia zbyt długo wieczorami – ale oczywiście każdy z nas wie, że nie zawsze jest to możliwe i czasami po prostu nie mamy innego wyjścia. Wtedy warto wspomagać się takimi możliwościami jak np. wspomniane okulary.
- Relaks po całym dniu
Relaksem po całym dniu może być na przykład aromatyczna kąpiel ale także odcinek ulubionego serialu. Wtedy również okulary blokujące niebieskie światło będą fajnym uzupełnieniem.
- Podróże i nocne loty
To również ciekawa opcja, gdzie możemy zakładać okulary. Wiemy, jak długie loty mogą nas „skołować” i zmęczyć, zatem okulary i tutaj się sprawdzą. Także podczas długich seansów filmów w trakcie długiego lotu.
- Wieczorne wyjścia
Producent proponuje, aby nosić je także podczas wieczornych wyjść i spotkań towarzyskich w miejscach, gdzie spotykamy się z intensywnym oświetleniem.
Okulary HolaGlasses aktualnie kosztują 199 zł. Wraz z okularami otrzymujemy niezbędne akcesoria do zadbania o nie. W zestawie mamy ściereczkę, miękki woreczek do przechowywania oraz stylowe etui. Kupując okulary HolaGlasses zapewnioną mamy darmową wysyłkę w ciągu 24H na terenie Polski. To co również mnie urzekło to fakt, że firmę tworzy rodzeństwo: Kasia i Julian, którzy stworzyli ten produkt, odpowiadając także na swoje potrzeby. Lubię wspierać małe i polskie marki, za którymi stoją ludzie, którzy dbają o każdy szczegół i chcą wprowadzić na rynek coś, co może także pomóc innym.
KOD RABATOWY
Mam też dla Was specjalny kod rabatowy -20% na okulary blokujące światło niebieskie HolaGlasses: Delishe20. Zatem, jeśli zastanawiasz się nad zakupem to jest to świetna okazja, aby mieć je w jeszcze niższej cenie.
Podsumowując, uważam, że warto zaopatrzyć się w okulary blokujące niebieskie światło zwłaszcza, gdy dużo czasu spędzamy wieczorami przed komputerem, telefonem czy TV. Oczywiście warto pamiętać o higienie snu i umiarze w korzystaniu z urządzeń elektronicznych i korzystać z nich zachowując zdrowy rozsądek i balans. Okulary mogą pomóc w poprawie jakości snu, zmniejszyć zmęczenie oczu i zapewnić lepszy komfort podczas korzystania z urządzeń, co jest dla nas bardzo istotne.
Wróćmy jeszcze na chwilę do moich pozostałych celów na Nowy Rok.
3. Zwolnić i delektować się życiem
Żyjemy w ciągłym pędzie, jeden dzień za drugim, w poszukiwaniu wrażeń, spełnienia, czegoś wow. Natomiast często w tym pędzie nie potrafimy docenić tego, co aktualnie robimy i delektować się tym. Organizujemy podróż marzeń, na której w pędzie zwiedzamy kolejne rzeczy „byle zobaczyć jak najwięcej”, robimy mnóstwo zdjęć i ukrywamy się za aparatem zamiast być w tej właśnie chwili, kupujemy coraz to nowe rzeczy zapominając się cieszyć tymi, które już mamy.
W 2025 roku chcę żyć bardziej świadomie i czerpać radość z codzienności ale nie tylko. Nie oznacza to, że teraz ograniczę podróże, zakupy, wyjścia itd. tylko, że będę się starać, aby w tym wszystkim zwolnić, rozejrzeć się, delektować się tym szczególnym czasem i czerpać z niego radość.
Czasem warto porzucić coś w przyszłości na rzecz teraźniejszości i chwili, w której jesteśmy. Będzie to trudne zadanie dla mnie, ale jeśli nie spróbuję to się nie dowiem, jakie będą efekty. Mam też od wielu lat swoją listę przeżyć, które chciałabym zrealizować i będę się do niej odwoływać i wybierać co jakiś czas jedną z rzeczy i czynić kroki w jej kierunku. Bo każdy krok przybliża nas do celu.
4. Rozszerzanie swojej strefy komfortu
Nie zapominam także o swoim rozwoju osobistym. W każdym roku robię coś, co pozwala mi poszerzać swoją strefę komfortu a w czym widzę większy sens. Mam swoją listę takich rzeczy, których realizacja nie odbywa się w ciągu tygodnia czy nawet miesiąca, a na efekty trzeba trochę poczekać, ale warto.
Po rocznym podsumowaniu dopiero widzę, jakie postępy poczyniłam i to motywuje mnie do dalszej pracy. Dla jednych może to być zwiększenie pewności siebie np. podczas publicznych wystąpień czy poprowadzenie jakiegoś webinaru, dla jeszcze innych samotne wyjście do kawiarni czy kina, jeszcze inni mogą popracować nad asertywnością i odmawianiem czy zagadywaniem nieznajomych lub przezwyciężaniem strachu przed rozmowami telefonicznymi. Przykładów można mnożyć, natomiast myślę, że każdy może popracować w tej kwestii i wybrać coś, nad czym chciałby popracować i udoskonalić to.
5. Mniej mediów
W 2025 roku chcę ograniczyć „spożywanie” treści w Internecie, zwłaszcza tych, które mi nie służą lub nie są mi do niczego potrzebne.
W poprzednim roku już zrobiłam spore czystki w social mediach i żyje mi się z tym o wiele lepiej. Chcę korzystać na co dzień mniej z telefonu – ograniczyłam jego używanie przed snem, rzadko wchodzę na instagram, oglądam też coraz mniej youtube, a to wszystko na rzecz prawdziwego życia lub jeśli już korzystam to sięgam po treści, które coś wnoszą do mojego życia. Ciekawy artykuł, podcast, wywiad, research do pracy – do tego chcę używać Internetu zamiast bezmyślnego scrollowania zdjęć z czyjegoś życia czy nic nie wnoszących rolek.
Oczywiście ten cel sprecyzuję sobie dokładniej w swoim notesie i rozbiję go na mniejsze (np. usunięcie kont na IG czy YT, których treści już mnie nie interesują, wieczory od 21 bez telefonu itd.) Tu tylko chcę pokazać Ci o co mi chodzi i myślę, że każdy tutaj doprecyzuje to do siebie.
A chcąc zakotwiczyć nowy nawyk używania okularów blokujących niebieskie światło, przypnę go do wieczornego używania telefonu – kładąc je obok łóżka. Sięgając po telefon czy czytnik na szafce nocnej, sięgnę najpierw po okulary, które będą chronić moje oczy i dodatkowo pozytywnie wpływać na sen. Korzystając z ich uniwersalności, będzie sięgał także po nie mój mąż – ich wygląd unisex sprawia, że oboje możemy z nich korzystać, wymieniając się nimi, jeśli akurat tego potrzebujemy.
Post płatny, sponsorowany. Post powstał we współpracy z marką HolaGlasses
Jakie cele masz na ten rok? A może szukasz dopiero inspiracji? Jak dużo czasu spędzasz korzystając z urządzeń elektronicznych?
ZOBACZ TAKŻE: