Jak olejować włosy? Jaki olej do włosów wybrać?

olejowanie włosów krok po kroku jak olejować włosy

Jak olejować włosy? Co to jest olejowanie i w jakim celu się to stosuje? Ostatnio dostałam kilka takich pytań. Metoda olejowania włosów jest bardzo popularna wśród włosomaniaczek, sama stosuję ją od kilku lat. Jednak jak się okazało, nie wszyscy jeszcze znają te metodę albo słyszeli o niej ale nie wiedzą jak to dokładnie robić. Postanowiłam zatem zrobić mały poradnik na temat tego, jak olejować włosy. Dla osób, które siedzą już w tym temacie zapewne nie będzie to nic odkrywczego, jednak mam nadzieję, że ten wpis okaże się przydatny dla osób, które dopiero chcą zacząć swoją przygodę lub nadmiar informacji ich przytłacza i szukają prostej instrukcji i porad.


Olejowanie włosów - poradnik


Olejowanie włosów - Co to jest?

Zacznijmy od tego, co to w ogóle jest olejowanie i po co to robić. Jak sama nazwa wskazuje jest to nakładanie oleju na włosy. Olejowanie włosów ma służyć poprawie struktury włosa i wyglądu i utrzymaniu ich w dobrym stanie. Pozwala ono utrzymać poziom nawilżenia, zabezpiecza włosy na długości, przez co są bardziej odporne na zniszczenia i sprawia, że włosy stają się mocniejsze, bardziej błyszczące i wygładzone.

Jaki olej wybrać do olejowania włosów?

Tak naprawdę olej powinniśmy dobrać do porowatości naszych włosów. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z olejowaniem a nie bardzo wiesz jak to określić, w internecie znajdziesz wiele testów, które pozwalają sprawdzić porowatość, np. ten test na porowatość włosów lub ten test na porowatość. Będzie to wskazówka do dalszej pielęgnacji. Porowatość może być niska, średnia lub wysoka. Jest ona zależna od struktury włosów, ich kondycji, zabiegów, które wykonujemy. Określa ona w jaki sposób są odchylone łuski włosa - im bardziej odchylone, tym włos może być bardziej podatny na uszkodzenia, im mniej odchylone, tym mocniejsze i zdrowsze. W uproszczeniu, im bardziej Twoje włosy są gładkie, błyszczące i śliskie tym większa szansa, że Twoje włosy są niskoporowate. Im bardziej szorstkie, puszące się, zniszczone tym większa szansa, że są wysokoporowate. To oczywiście tak w uproszczeniu, ale niekoniecznie musi tak być. Chcę po prostu, abyś mniej więcej zdawała sobie sprawę z tego, jak to działa i czego możesz się spodziewać po swoich włosach.

Moje włosy są wysokoporowate, w kierunku średnioporowatych - odpowiednia pielęgnacja potrafi wydobyć z nich blask, są wtedy śliskie i bardzo gładkie. Jednak nie zawsze trafię z produktami - wtedy też włosy pokazują swoje oblicze - puszą się, są matowe i szorstkie. Olejowanie pomaga mi je ujarzmić, wygładzić i dodać im blasku.

olejowanie włosów krok po kroku jak olejować włosy


Zatem jaki olej wybrać? Dobierzmy go do porowatości włosów, ale też nie bójmy się eksperymentować. Nie każdy włos jest taki sam, być może to, co nie sprawdziło się u kogoś innego, u Ciebie da świetne efekty. 

Moim ulubionym olejem do olejowania włosów jest olej lniany. Świetnie się sprawdza, włosy są wygładzone, odżywione i miękkie. Czasami stosuję też mieszanki olejów - albo sama je komponuję albo kupuję gotowe mieszanki (np.7 oils z Nacomi).


olejowanie włosów krok po kroku jak olejować włosy

Oleje dobrane do porowatości włosów

Poniżej podałam kilka przykładów olejów, które są odpowiednie do danej porowatości włosów. Warto się posiłkować tym zestawieniem przy wyborze oleju.
 
Oleje do włosów niskoporowatych:
m.in. kokosowy, masło shea, masło kakaowe, masło babassu.

Oleje do włosów średnioporowatych
m.in. arganowy, ze słodkich migdałów, awokado, macadamia, kameliowy, oliwa z oliwek, z pestek śliwki.

Oleje do włosów wysokoporowatych:
m.in. lniany, konopny, sojowy, kukurydziany, z pestek z dyni, z pestek z arbuza, winogronowy, z orzechów włoskich, z czarnuszki, z wiesołka.

Oczywiście tych olejów jest więcej, ja wypisałam te najbardziej mi znane i te, których miałam okazję używać. Tak jak pisałam wyżej, oczywiście możesz próbować także olejów z innej grupy niż tej, do której zaliczają się Twoje włosy - może się okazać, że także dobrze się sprawdzą, zwłaszcza, jeśli jesteś na pograniczu dwóch grup. Pamiętaj, że olej kokosowy może mocno spuszyć Twoje włosy - dlatego raczej go unikaj przy wysokiej porowatości.

olejowanie włosów blog


Jak często olejować włosy?

Może Cię zaskoczę, ale nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Tak naprawdę to zależy od Twoich potrzeb. Optymalnie jest olejować włosy 1-2 razy w tygodniu. Ważne jest, aby robić to regularnie, jeśli chcemy osiągnąć efekty. Włosy bardzo suche czy zniszczone będą potrzebowały więcej uwagi, zatem dobrze jest częściej wykonywać olejowanie, natomiast włosy zdrowe, błyszczące i gładkie nie będą wymagały aż tak częstego olejowania.
Sama, gdy miałam mocno puszące się, przesuszone włosy i zaczęłam akcję-regenerację moich włosów, przez pewien czas wykonywałam olejowanie co drugi dzień, przy każdym myciu, potem, gdy zauważyłam, że są już bardziej ujarzmione i gładkie - olejowanie wykonywałam (i dalej wykonuję) 1 raz, maksymalnie 2 razy w tygodniu.


olejowanie włosów krok po kroku jak olejować włosy


Jak olejować włosy krok po kroku?

Poniżej podałam moją ulubioną metodę olejowania. Oczywiście metod jest kilka, jednak ta podstawowa sprawdza mi się najlepiej i zachęcam Cię do jej wypróbowania.

1. Krok: podkład

Na rozczesane włosy równomiernie rozprowadzamy podkład - czyli produkt, który będzie pod olejem i sprawi, że nawilżenie zostanie zamknięte we włosie. Olej sam w sobie nie nawilża i stosowanie go na sucho może wręcz spotęgować efekt wysuszenia włosów i nie będziemy widzieli żadnego efektu po olejowaniu, o czym sama się przekonałam i pisałam o tym we wpisie 5 rzeczy, które odmieniły moje włosy. Co wybrać jako podkład? Moim ulubionym podkładem jest żel aloesowy oraz nawilżająca mgiełka-tonik różany. Czasami też stosuję olejowanie na żel lniany.

2. Krok olej

Na tak przygotowane włosy od razu nakładamy olej. Pamiętamy o równomiernym rozprowadzeniu go - można w tym celu użyć grzebienia. Nie należy przesadzać z ilością oleju - wszystko zależy od długości włosów - średnio 1-3 łyżki - włosy nie muszą ociekać olejem, ale być nim równomiernie pokryte. Olej można trzymać na włosach kilka godzin a nawet całą noc, jednak najbardziej optymalna metoda dla mnie to trzymanie go na włosach ok. 30min - 2godz. Olej nakładam od ucha w dół, nie nakładam go na skalp. Warto zawinąć włosy w koczek, aby było nam wygodnie i aby nic przy okazji się nie pobrudziło.

3. Krok: emulgowanie i zmywanie oleju

Czas na zmywanie oleju. Ciepłą wodą możesz delikatnie usunąć jego nadmiar, a po odsączeniu, nałóż równomiernie maskę lub odżywkę emulgującą. Ten produkt sprawi, że łatwo usuniesz olej z włosów. Maskę potrzymaj na włosach ok. 15 minut, a po tym czasie, zmyj ją z włosów. Możesz delikatnie masować włosy - "myjąc" je tą odżywką. Wszystko ładnie zejdzie z włosów. Jeśli jednak gdzieś zostaną pozostałości oleju (bo np. nałożyłaś go zbyt dużo - możesz spróbować go domyć ponownie tą odżywką).

4. Krok: mycie - szampon na skalp 

Umyj skórę głowy i włosy wybranym szamponem - poniżej zobaczysz, jaki szampon polecam. Ja zwykle rozwadniam szampon i masuję nim skórę głowy, a piana podczas spłukiwania sama myje włosy, więc nie jest konieczne dodatkowe ich szorowanie.
Czasami też nie zmywam jeszcze maski emulgującej tylko najpierw myję skalp, a potem zmywam już wszystko razem, dzięki czemu włosy są jeszcze zabezpieczone przez moment, w którym spłukuję szampon i nie "dotyka" on ich bezpośrednio.

5. Krok: maska

Na koniec, po odsączeniu włosów, nakładamy dowolną maskę lub odżywkę na kilka-kilkanaście minut (10-15min), a po tym czasie spłukujemy ją letnią wodą. U mnie zwykle jest to maska emolientowa lub emolientowa z dodatkiem humektantów. Maska dodatkowo wygładzi włosy i zamknie całą pielęgnację.

I to już koniec. Pewnie wiele z Was uważa, że to skomplikowane, jednak uwierzcie mi, jeśli spróbujecie, to za którymś razem wejdzie Wam to w nawyk i będziecie robić to automatycznie. Czy cały proces olejowania zajmuje dużo czasu? I tak i nie. Otóż tak naprawdę nie trwa to bardzo długo - w tym czasie możemy robić też inne rzeczy - z olejem na głowie możemy wykonywać normalne czynności, a gdy na koniec nakładamy maskę na 10-15 minut to spokojnie w tym czasie się wykąpiemy.


szampony insight pielęgnacja włosów blog

Moje ulubione produkty, których używam podczas olejowania włosów | Gdzie je kupić?

Poniżej zestawienie kilku moich ulubionych kosmetyków, których używam podczas olejowania włosów oraz przy każdym napisałam, gdzie można je kupić, tak, abyście mogli je łatwo znaleźć:


- olej lniany, może być spożywczy, kupisz go nawet w supermarkecie za mniej niż 10zł
- 7 oils, czyli mieszanka olejów od Nacomi (kupisz go w różnych drogeriach internetowych - zobacz wpis: top7 drogerii internetowych)
- maska do emulgowania: Kallos wersja Color (pomarańczowe napisy), ogromne litrowe opakowanie kosztuje maksymalnie 10-12zł a wystarczy na bardzo długo - maska dostępna jest w niemalże każdej drogerii internetowej, czasami spotykam ją stacjonarnie w drogerii Jaśmin
- szampon do skóry głowy - dowolny, natomiast jeśli chcesz spłukiwać nim olej wybierz łagodny szampon lub odżywkę bez SLS, silikonów w składzie np.szampon aloesowy Equilibra, nawilżający szampon do włosów Vianek, Anti Frizx InSight. Ostatnio stosuję tylko szampony marki InSight - można je kupić na stronie marki lub w wielu drogeriach internetowych, np. w drogerii Pigment czy  Kontigo. Szamponem nie szoruj włosów, gdyż wtedy olejowanie trochę mija się z celem, a przy tym możesz je zniszczyć, umyj dokładnie skórę głowy a piana która będzie spływać, sama umyje włosy.
- maska na koniec - najczęściej wybieram maskę emolientową lub emolientowo-humektantową. U mnie są to np. maska Goji Garnier Hair Food lub Banana Garnier Hair Food (dostępna m.in. w drogeriach Rossmann, Hebe, w drogeriach internetowych typu ladymakeup, często te maski są na promocji w Rossmanie i w Biedronce - warto ich tam szukać) albo maska kiełki pszenicy i kakao od Anwen.

olejowanie włosów emulgowanie oleju kallos color

Bonus: Grafiki do pobrania dla Was!

Na koniec, przygotowałam dla Was grafiki, które ułatwią cały proces olejowania włosów, jeśli dopiero zaczynacie z nim przygodę i nie bardzo jeszcze wiecie, co następuje po czym. Taka mała ściąga na pewno się przyda - łatwo można ją zapisać i przechowywać w telefonie i wracać do niej w każdej chwili. Przygotowałam trzy wersje grafiki w dwóch wersjach kolorystycznych, zatem każdy może wybrać taką, jaka mu odpowiada. Wystarczy kliknąć w zdjęcie, a następnie w ikonkę ze strzałką: Pobierz, a zdjęcie będzie w Waszym telefonie w większym rozmiarze. Jeśli chcecie pobrać zdjęcie, wystarczy, że napiszecie komentarz, że je pobieracie. Będzie mi bardzo miło!


https://drive.google.com/file/d/1b-QkTz-KUXiREJG2ZWW4hySqjtI4vNh5/view?usp=sharing     https://drive.google.com/file/d/1DZ9FBT-uP7gixZSDFBVUFpMAgx9-yUbk/view?usp=sharing     https://drive.google.com/file/d/1vYc9La7AIde65jgk-38taNa_X8xMHnnk/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1EPQ9-kJjuciBPa7YcWDt-1Ye5BkUNxRQ/view?usp=sharing     https://drive.google.com/file/d/1NXyiuQlGUoHhNixVNm8DSGEsDgFMIBWf/view?usp=sharing https://drive.google.com/file/d/1PSCG-2ZqBC7AfpbrRO-5ZdSqB4V3_Koz/view?usp=sharing
   
Mam nadzieję, że ten wpis okaże się przydatny i rozwieje wszelkie wątpliwości i będzie takim poradnikiem w pigułce dla tych osób, które chciałyby zacząć olejować włosy. Koniecznie dajcie znać, jeśli wpis Wam się spodoba, będzie mi miło, jeśli przekażecie go dalej lub udostępnicie.


A jak wygląda Twoja pielęgnacja włosów? Stosujesz olejowanie? Jakie produkty polecasz? A może dopiero chcesz zacząć swoją walkę o piękne włosy? Napisz w komentarzu!


ZOBACZ TAKŻE:

instagram